Każdy z nas lubi, gdy nasze rzeczy są w idealnym stanie, to samo tyczy się biżuterii. Czasem zdarza się tak, że rzadko używane srebro traci swój blask i powstaje na nim czarny osad. Co zrobić w takiej sytuacji? Możemy oddać taką biżuterię do jubilera, który w specjalny sposób pozbędzie się zabrudzeń lub skorzystać z wiedzy, jaką posiada na ten temat Internet. Znajdziemy w nim mnóstwo pomysłów jak w domowy sposób skutecznie usunąć zabrudzenie ze srebra i oddać mu dawny blask. Niektóre ze sposobów są na prawdę zaskakujące, gdyż po ich zastosowaniu srebro faktycznie wygląda jak nowe. Biżuteria wykonana ze srebra używana czy nie może pogorszyć swój stan wizualny, gdy jej nie używamy pokrywa ją czarny nalot, jest to spowodowane obecnością dwutlenku siarki w atmosferze. Gdy ją często nosimy należy pamiętać, aby zdejmować ją podczas wykonywania prac domowych takich jak zmywanie, gdyż środki czyszczące mają destrukcyjny wpływ na nasza biżuterię. Pierścionki są najbardziej narażone na uszkodzenia, utratę blasku itd. Jeżeli w jakiś sposób nasze srebro straci swój wdzięk, nie musimy się martwić. Istnieje wiele domowych sposobów na przywrócenie im dawnej świetności.

art1

Możemy je delikatnie wyczyścić pastą do zębów i szczoteczką, w ten sposób pozbędziemy się czarnego osadu a także nadamy im połysk.

Kolejnym sprawdzonym sposobem używanym od wielu lat jest zanurzenie srebra w roztworze solnym. Zwyczajna sól kuchenna i gorąca woda mogą zdziałać cuda i sprawić, że nasza biżuteria znów zacznie zachwycać swoim wyglądem. Roztwór solny przygotowuje się wyjątkowo prosto, wystarczy szklane naczynie, folia aluminiowa, którą wyłożymy dno i boki naczynia, ciepła woda oraz sól kuchenna. Jeżeli chodzi o proporcje zazwyczaj na litr wody powinniśmy wsypać ok. 5 łyżek stołowych soli. Żeby efekt był bardziej zadowalający zaleca uprzednio umycie srebra w wodzie z mydłem a następnie umieszczenie przedmiotów w roztworze solnym. W zależności od stopnia zabrudzenia możemy pozostawić naszą biżuterię lub sztućce od kilku minut do kilku godzin – efekty widoczne są gołym okiem, więc z pewnością każdy według uznania pozostawi je w wodzie. Po wyjęciu srebra z roztworu należy je umyć, opłukać pod ciepłą wodą oraz wytrzeć.

Innym domowym sposobem jest zastosowanie roztworu wodnego z sody i octu, lecz w tym wypadku na litr wody przypada łyżka sody i octu a przedmioty pozostają w roztworze maksymalnie do 15 minut. Jak wiadomo alkohol ma właściwości dezynfekujące więc i w tym przypadku może ukazać się użyteczny, podobne właściwości ma coca-cola, która w magiczny sposób usuwa zabrudzenia. Wystarczy, że wlejemy wódkę lub coca-colę do szklanki i w niej umieścimy naszą srebrną biżuterię, następnie szklankę z zawartością pozostawiamy na noc a rano po opłukaniu, możemy cieszyć się odnowioną biżuterią. Należy jednak pamiętać, że płyny, które pozostaną w szklance, nie nadają się już do spożycia. Odpowiednie przechowywanie srebrnych przedmiotów również jest bardzo ważne, najlepiej biżuterię przechowywać w odpowiedniej szkatułce lub pudełku. Ważne jest aby nie pozostawiać srebrnych przedmiotów w miejscach wilgotnych takich jak łazienka. Przestrzegając tych zasad nasza biżuteria będzie o wiele dłużej zachowywać swój blask i nie będzie narażona na uszkodzenia.