Jak powszechnie wiadomo, na srebrnych przedmiotach znajdują się różnego typu sygnatury. Niektóre ze znaczków utożsamiane są z firmą, która je wyprodukowała a niektóre, co innego. Wybicie numerku to nic innego jak próba srebra, zazwyczaj jest to próba 925, która świadczy o najwyższej, jakości srebra. Oznacza ona cechę probierczą dla wyrobów wykonanych ze srebra. Organy administracji urzędu probierczego mają za zadanie zbadanie wyrobów w szczególności biżuterii czy sztućców wykonanych z metali szlachetnych oraz ocechowanie ich.

 

Producenci biżuterii czy innych wyrobów z metali szlachetnych to często rzemieślnicy bądź artyści, który w swoim fachu robią wszystko, aby przebić konkurencję. Swoje produkty oddają do właściwego miejsca w okręgowym urzędzie probierczym, gdzie następnie wyroby poddane są specjalnym badaniom i nadana zostaje im cecha probiercza – jest to znak urzędowy, który potwierdza wykonanie badań określających poziom zawartości metalu szlachetnego w badanym wyrobie. W ten sposób nadają gwarancję rzetelności przeprowadzanych badań nadając określoną próbę, co oznacza o prawidłowym oznaczeniu wyrobów z metali szlachetnych. W Polsce jak i wielu innych krajach obowiązuje prawo pobiercze, dlatego też wyroby z metali szlachetnych, które przeznaczone są do handlu, wymagają badania przez wyznaczone do tego organy. Cecha probiercza określa rodzaj metalu szlachetnego oraz dodatkowo zawiera próbę, która wyrażona jest w częściach tysięcznych. Jeżeli chodzi o sygnatury wyrażane są one za pomocą literki, gdzie wyrób był cechowany oraz próby i znaczka. W przypadku srebra widnieje kobieta w kółku, to właśnie ta informacja mówi nam, z jakiego metalu wykonany jest produkt. Najbardziej pożądaną próbą srebra jest próba 925, oznacza ona, że zawiera ponad 92 procent czystego srebra i jest najwyższa z możliwych. Jest to tak zwana pierwsza próba srebra.

Większość wyrobów jubilerskich stosuje właśnie tą próbę w procesie wyrobu biżuterii, aby była ona nie tylko dobrej, jakości ale również, aby zachwycała swoim wyglądem i przyciągała uwagę. Jest ona również bardziej wytrzymała. Prawda jest taka, że wyroby o niższym numerze próby są twardszym metalem, dlatego też nie mogą być noszone obok wyższych numerów – dotyczy to w szczególności noszenia pierścionków. Wielu ludzi ma uczulenie na różnego typu przedmioty w tym srebro – to błąd w rozumowaniu, ludzie Ci są uczuleni na metale, które są dodawane do stopu na przykład nikiel. Niskie próby mogą negatywnie wpływać na naszą skórę, dlatego też najlepiej jest wybierać próbę 925, która ma w swoim stopie miedź. Zdecydowanie będzie to dla nas bezpieczniejsze oraz bardziej komfortowe.